LIEČBA A LIEČEBNÉ PROCEDÚRY V KÚPEĽOCH TURČIANSKE TEPLICE
Kúpele Turčianske Teplice sa zaraďujú medzi jediné kúpele na Slovensku, ktoré liečia choroby obličiek a močových ciest. Liečia sa tu tiež choroby pohybového ústrojenstva, stavy po reumatických zápaloch kĺbov, ochorenia chrbtice, kolenných a bedrových kĺbov, poúrazové a pooperačné stavy. A od roku 1993 sa tu môžu liečiť aj deti aj dospelí. Turčianske kúpele využívajú na liečbu hlavne svoje horúce liečivé pramene.
Indikácie
- nervové ochorenia
- ochorenia obličiek a močových ciest
- ochorenia pohybového ústrojenstva
- reumatické ochorenia
Vodoliečba
Vodoliečebná terapia je tradičnou, niekoľko tisícročí používanou metódou liečby rôznych ochorení, historicky využívanou v mnohých kultúrach včítane antického Ríma, Číny a Japonska. Bavorský mních Sebastian Kneipp je jedným z najznámejších popularizátorov terapeutického využitia vody v 19. storočí v Európe. Dnes existuje mnoho metód aplikácie hydroterapie – rôzne druhy bazénov a kúpeľov, sáun, sprchových procedúr, zábalov a inhalácií. Pri všetkých vodoliečebných procedúrach využívame prírodnú termálnu minerálnu vodu. Fyzikálne vlastnosti vody ako takej z nej robia vysoko vhodné médium pre liečbu pohybového aparátu. Vztlakom voda protipôsobí gravitácií a pomáha niesť váhu človeka riadeným spôsobom – podľa hĺbky ponorenia. Hydrostatický tlak pôsobí rezistovane (vytvára odpor) – čím napomáha k spevneniu svalovej hmoty v žiadanej oblasti. Minerály, prítomné vo vode, majú relaxačný účinok na priečne pruhované – kostrové svalstvo. Teplo napomáha prekrveniu kĺbov a rozšíreniu ciev, spomaľuje aktivitu vnútorných orgánov a celkovo pôsobí na telo ukľudňujúco. Vodoliečebné procedúry využívame hlavne pri liečbe poúrazových a pooperačných problémov pohybového ústrojenstva, účinné sú tiež na stavy prepracovanosti a vynikajúco pôsobia na celkovú regeneráciu organizmu.
Vodoliečebné procedúry:
Aromaterapia
Bahenný kúpeľ
Bylinný kúpeľ
Citrínový kúpeľ
Diamant terapia
Lazuritový kúpeľ
Minerálny vaňový kúpeľ
Rašelinový kúpeľ
Rubínový kúpeľ
Smaragdový kúpeľ
Striedavý šliapací kúpeľ
Turmalín Scotch
Vaňový kúpeľ špeciál
Vírivá kaskáda
Vírivý kúpeľ na horné končatiny
Zafírový kúpeľ
Liečba teplom
Všetky zábaly využívajú lokálny tepelný efekt nosiča tepla na organizmus. Jeho teplota je 50 - 55°C. Nosiče prehrejú postihnutú časť tela, čím dôjde k zvýšeniu látkovej výmeny, úľave od bolesti a v nejednom prípade umožňuje zredukovať potrebu medikamentóznej liečby. Sú vhodné pri artrózach a ochoreniach chrbtice.
Procedúry liečba teplom:
Džibuty - parafango - zmes parafínu a fangového materiálu
Gabun - parafínový zábal
Saunový svet - suchá fínska sauna, infrasauna
Togo - rašelinový obklad
Liečebný telocvik
Liečebný telocvik (LTV) využíva mnoho metód a postupov, základom ktorých je aktívny pohyb človeka. Liečebný telocvik má niekoľko funkcií :
* profilaktická funkcia (prevencia): zabránenie atrofie svalstva, prevencia pred zápalom kĺbov, povzbudenie krvného obehu - prevencia pred trombózami /tvorbou krvných zrazenín/
* terapeutická funkcia: zvýšenie a zlepšenie hybnosti postihnutých častí tela, posilnenie svalstva, odstránenie pretrvávajúceho opuchu kĺbov
* rehabilitačná funkcia: znovuzačlenenie človeka do pracovného a spoločenského života
Procedúry liečebný telocvik:
Aquavalz, Aquabic
Fitness
Individuálny liečebný telocvik
Kinefit
Skupinový liečebný telocvik
Liečba svetlom
Lekár nechodieva tam, kam chodí slnko...
O význame svetla pre život niet pochýb a liečba svetlom prevádza ľudstvo od nepamäti. Už v starom Grécku prikladali veľký význam svetla pre ľudské zdravie a budovali kúpele, ktoré umožňovali využívať blahodárne účinky slnečných lúčov prakticky v každom dome.
Svetelná terapia je dnes pre svoju jedinečnú schopnosť prirodzene aktivovať samoliečebný potenciál ľudského organizmu už všeobecne uznávanou liečebnou a preventívnou metódou. Včasná a správna aplikácia liečebného polarizovaného svetla dokáže znížiť celkovú spotrebu liekov pri mnohých akútne i chronicky chorých pacientov a zmierniť tak nežiadúce vedľajšie účinky množstva chemických preparátov alebo nebezpečenstvo návyku na ich užívanie. Vďaka využitiu výnimočného potenciálu svetelnej terapie sa znižuje vonkajšie zaťaženie organizmu a postupne sa posiluje celý imunitný systém.
Procedúry liečba svetlom:
Bioptron
Horské slnko
Laseroterapia
Sollux
Masáže
Slovo masáž pochádza z gréckeho slova „massein“ alebo „maaser“, čo znamená „miesenie, ohmatávanie, otieranie“. Už Hyppokrates (460-377 p.n.l.) v svojej dobe oceňoval masáž ako významnú liečebnú metódu. Masáž je systematická manipulácia s mäkkými tkanivami s cieľom dosiahnuť ich normálny zdravý stav. Používaných je veľa techník a metód, využívajúc stály, či menný tlak. Terapeuti primárne používajú svoje ruky, ale tiež predlaktia, lakte alebo nohy. Dotyk, ktorý kombinuje vedu s umením, je základom masáže. Maséri sa učia špecifické techniky a uplatňujú svoj osobitý zmysel pre dotyk pri rozhodovaní o správnom tlaku, ktorý musia aplikovať individuálne u každého klienta, podľa typu postihu a druhu tkaniva. Keď sú svaly prepracované, akumulujú sa v nich odpadové produkty /kyselina mliečna/, ktoré spôsobujú bolesť, stuhnutosť, ba až kŕče. Masáž zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok, urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb. Podľa výskumov masáž tiež upravuje biochemickú hladinu organizmu v prospech zrýchlenia liečby ochorení a zranení.
Masážne procedúry:
Apollón
Artemis
Aténa
Body forming
Breussova masáž
Helena
Herakles
Indická masáž hlavy
Lomi-Lomi Havajská masáž
Masáž "Míčkovanie"
Masáž hlavy, tváre a očného okolia
Masáž lávovými kameňmi
Mäkké techniky
Medová masáž
Poseidon
Shia-Tsu
Zeus
Oxygenoterapia - Brasil oxygen
Oxygenoterapia predstavuje vdychovanie vzduchu obohateného kyslíkom, ktorý je vyrobený prístrojom Oxymat a súčasne zvlhčený cez vodný kúpeľ. Pri tomto type inhalácie dochádza k zvýšenému okysličeniu krvi. Je vhodný pre športovcov, seniorov, vrcholových manažérov a ľudí, ktorí sú vystavení silnému tlaku a musia podávať špičkové výkony,
Dĺžka trvania procedúry: 30, 60 prípadne 120 min..
Priebeh procedúry: Klient sa usadí v kresle. Pracovník mu nasadí kyslíkové okuliare. Zapne prístroj a podá vitamínový nápoj. Po uplynutí predpísaného času klient odchádza.
CO2 injekcie
Aplikácia medicínskeho oxidu uhličitého do akupunktúrnych bodov je jedna z foriem ovplyvňovania organizmu cestou stimulácie (predovšetkým mechanického dráždenia) do presne vymedzených bodov kožného povrchu. Využíva sa predovšetkým pri bolestivých syndrómoch akéhokoľvek pôvodu. V prípade potreby ovplyvňuje svalové napätie a svalové kŕče.
Dĺžka trvania procedúry: 10 min.
Priebeh procedúry: Klient si uvoľní časť tela, kde mu je podkožne vpichovaný oxid uhličitý. Procedúra sa podáva v sede alebo klient leží.
Inhalácia
Inhalačná liečba patrí medzi liečebné metódy využívajúce prírodné liečivé zdroje. Pri tomto type inhalácie sa ako inhalačné médium používa silne mineralizovaná voda Vincentka. Inhalácia je vhodná najmä pri liečbe chorôb horných a dolných dýchacích ciest, ale aj na prevenciu týchto ochorení.
Dĺžka trvania procedúry: 10-15 min.
Priebeh procedúry: Klient sa usadí v kresle. Pracovník pripraví inhalátor s liečivom. Poučí klienta o spôsobe a frekvencii inhalovania a zapne prístroj. Po uplynutí predpísaného času klient odchádza.
Lesotho - plynový zábal CO2
Suchý plynový kúpeľ v CO2 zvyšuje energetické, kyslíkové a krvné z zásobenie mozgu a svalov čím sa zlepšuje ich činnosť. Oxidom uhličitým sa dosahuje intenzívnejšie prekrvenie tkanív. Je vhodný pri liečbe ischemickej choroby srdca a cievnych príhodách.
Dĺžka trvania procedúry: 45 min.
Priebeh procedúry: Klient sa vyzlečie do spodného prádla a za pomoci pracovníka sa nasunie do polyetylénového vaku. Vak sa uzavrie na krku alebo hrudníku. Klient zaujme polohu v ľahu. Pracovník naplní vak oxidom uhličitým. Po uplynutí predpísaného času sa klient posadí. Pracovník mu chrbte uvoľní vak a nechá uniknúť CO2. Klient sa oblečie a odchádza.
Vita-Life
Alternatívna liečebná metóda pomocou magnetických polí.
Dĺžka trvania procedúry: Podľa ordinácie lekára
Priebeh procedúry: Klient pri procedúre leží, je napojený na prístroj a počúva relaxačnú hudbu.
Elektroliečba
Elektroliečebné procedúry využívajú pôsobenie nízko-, stredne- a vysokofrekvenčného prúdu na organizmus a sú vhodným doplnkom ostatných fyzioterapeutických postupov. Použitím špecifických druhov prúdu (frekvencia, amplitúda, šírka impulzov, atď.) môžeme podporiť chod fyziologických procesov v tkanivách, rozkladať bolesť, ovplyvniť krvný obeh a látkovú výmenu, uvoľniť alebo stimulovať svalstvo, zmierniť opuchy. Procedúry sa aplikujú pomocou špeciálnych elektroterapeutických prístrojov s nastaviteľnými parametrami, elektródami a lubrikačnými prostriedkami. Všetky elektroliečebné procedúry je možné užívať len po indikácií odborným lekárom.
Procedúry elektroliečba:
Diadynamik
Interferenčné prúdy
Magnetoterapia
Myomed
Ultrazvuková terapia
Spa & Aquapark kúpele Turčianske Teplice
Ponuku procedúr poskytovaných štandardne ako súčasť pobytových balíkov kúpeľov Turčianske plnohodnotne dopĺňajú aj procedúry, ktoré nájdete vo VITÁLNOM SVETE v novootvorenom areáli SPA&AQUAPARK.
Prinesú Vám krásu, oddych, uvoľnenie a príjemný zážitok z relaxácie...
Procedúry v SPA & Aquaparku:
Ayurveda
Bylinkový parný kúpeľ
Farbenie rias
Formovanie a farbenie obočia
Masáž – plochá noha
Masáž hlavy, očného okolia a dekoltu
Masáž tváre a dekoltu
Rasul